OFERTA DLA KOBIET W CIĄŻY I PO PORODZIE

Ciąża, to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, ale także niezwykle trudny okres dla jej organizmu, ogrom zmian w jej ciele, zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Często wraz z rozwojem dziecka w łonie matki, pojawia się szereg dolegliwości i napięć wynikających ze zmian w postawie, które powodują dyskomfort. Jeżeli u matki już wcześniej pojawiały się dolegliwości ze strony kręgosłupa, np. wynikające z  przebytych urazów lub istotnych wad postawy, to dostosowanie się organizmu do nowej roli może być utrudnione. Hormony przygotowują ciało kobiety do porodu. Na skutek działania relaksyny rozluźniają się między innymi więzadła stabilizujące stawy, co może powodować przeciążenia i różnego rodzaju dolegliwości odczuwanych w czasie ciąży (np. ból w okolicy spojenia łonowego). Rozwijające się w macicy dziecko, może uciskać przeponę  i narządy wewnętrzne oraz spowodować zmiany w  ustawieniu żeber, kręgosłupa, czego wynikiem mogą być trudności w oddychaniu oraz uczucie zgagi. Coraz większy obwód brzucha ciężarnej, powoduje zmianę środka ciężkości tym samym pogłębienie lordozy lędźwiowej. Napięcia w obszarze miednicy oraz przepony mogą utrudnić odpływ krwi żylnej z dolnej połowy ciała do serca i spowodować lub pogłębić istniejące żylaki w obrębie nóg i hemoroidy.

Opieka fizjoterapeuty po porodzie

Po tak wielu zmianach jakie zaszły w przebiegu całej ciąży, ciało kobiety po porodzie stopniowo wraca do wcześniejszej postawy.  Czasami towarzyszą temu bóle kręgosłupa, miednicy, bóle głowy a nawet zaparcia czy wysiłkowe nie trzymanie moczu. Opieka fizjoterapeuty po porodzie przywraca giętkość kręgosłupa, stawów i prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy oraz pozostałych części ciała co sprzyja szybszemu powrotowi do sprawności z przed ciąży.

Oto najczęstsze dolegliwości z którymi kobiety w czasie ciąży zgłaszają się do fizjoterapeuty:

  • bóle pleców, szyi i barków
  • bóle lędźwiowe i miednicy
  • ból podbrzusza i spojenia łonowego
  • bóle i obrzęki nóg
  • zgaga wynikająca z napięć w obrębie przepony
  • nudności, zaparcia i wzdęcia
  • bóle w obrębie żeber oraz problemy z oddychaniem
  • rwa kulszowa
  • rozejście mięśni prostych brzuch
  • zespół cieśni nadgarstka (który objawia się m.in. drętwieniem palców u rąk)

Fizjoterapia to metoda leczenia, która związana jest z wrażliwością ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne i sygnały płynące z ciała. Wspomaga odzyskanie sprawności fizycznej po ciąży.

zosia 2
 

Layout

Color Skin